puchatek.slupsk.pl

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sieć współpracy nauczycieli j. obcych
Email Drukuj PDF

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA

NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH W PRZEDSZKOLACH

Inicjatywa Przedszkola Miejskie nr 25 "Kubuś Puchatek" dotycząca wspomagania nauczycieli w formie sieci współpracy spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Nauczyciele uczestniczący w przedsięwzięciu będą mogli wymienić doświadczenia i rozwinąć umiejętności metodyczne, uzyskać wsparcie zaproszonych fachowców.

Doskonalenie nauczycieli przedszkoli w zakresie języka angielskiego 2014/15

Wielu nauczycieli słupskich przedszkoli, korzystając ze środków finansowych przeznaczonych na doskonalenie, zdobywa kwalifikacje do nauczania języka angielskiego na studiach podyplomowych ?Nauczanie języka angielskiego w zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej? na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Ich umiejętności praktyczne do prowadzenia zajęć anglojęzycznych z dziećmi wspiera Sieć współpracy nauczycieli języka angielskiego przy Przedszkolu Miejskim nr 25 "Kubuś Puchatek" w Słupsku we współpracy z Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

W bieżącym roku odbyło się kilka spotkań:

08.12.2014 r. - Seminarium Interactive Storytelling with Young Learners prowadzone przez dr Magdalenę Warzyniak - Śliwką z Uniwersytetu Gdańskiego. Technika wykorzystuje naturalny sposób nabywania wiedzy i umiejętności przez dzieci, jak np. ciekawość, aktywność, logiczne myślenie. Historyjki i opowieści są świetnym materiałem edukacyjnym, również w zakresie języka obcego, gdyż rozwija myślenie, wyobraźnię, motywuje do działania, poszukiwania rozwiązań, wypowiedzi. Historyjka jest konstrukcją, rusztowaniem zajęć. Ze względu na krotki czas skupienia dzieci, historyjki należy łączyć, przeplatać z innymi działaniami. W części warsztatowej nauczyciele byli uczestnikami zabaw, konstruowali historyjki, wymieniali pomysły. Uczestnicy szkoleń w ramach sieci współpracy nauczycieli języka angielskiego, stwierdzili w ankietach ewaluacyjnych, że tegoroczne spotkania w znacznym stopniu rozwinęły ich umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia zajęć anglojęzycznych w swoich placówkach oraz zachęciły do stosowania i oszukiwania skutecznych metody pracy z najmłodszymi.

26.11.2014 r. - Warsztaty "Kraina Baśni" metoda nauki języków obcych oparta na adaptacji bajek i baśni. Prowadzone przez Agnieszkę Horyza - Kraina Baśni Języki dla Najmłodszych. Zaprezentowane zostały metody nauki języka angielskiego z wykorzystaniem bajek oraz baśni. Bajka wprowadza w świat dziecka nie tylko słownictwo typowe dla niej, ale także ogólne, niezbędne podstawy nauki języka angielskiego - począwszy od kolorów, liczb, części ciała, nazw owoców i warzyw, zwierząt, nastrojów dzieci, słownictwo związane z rodziną, domem, czynnościami codziennymi, ubiorem, posiłkami, zabawkami itd. Każde słówko jest wprowadzone za pomocą obrazu i jest wykorzystane w wierszykach, piosenkach i zabawach ruchowych, które są nieodłącznymi częściami programu. Bajka wprowadza umiejętnie dziecko w tajniki gramatyki - ucząc powoli i skutecznie poprawności językowej. Program wykorzystuje technikę spiralną w nauczaniu - wszystkie nowe elementy są powtarzane w następnych częściach dopóki nie zastaną w pamięci trwałej dziecka.

07.10.2014 r. - Warsztaty dla lektorów "Super Simple Learning" prowadzone przez Iwonę Kakietek - English Language for Kids. Metoda ta opiera się na przyswajaniu języka poprzez śpiewanie rytmicznych piosenek oraz zabawy ruchowe przy nich. Uzupełnieniem jest użycie innych technik, jak flashcards, activity bank, książeczek. Zaprezentowane zostały zestawy niezbędnych narzędzi w pracy każdego lektora posługującego się metodą Super Simple Learning, a także propozycje zabaw i gier dla dzieci.


strzalka 1TECHNIKI DRAMY I COMENIUS

6 lutego 2014 r. w naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkanie - w ramach sieci współpracy - nauczycieli nauczających języków obcych w słupskich przedszkolach. Tym razem zorganizowane zostały i przeprowadzone zajęcia pokazowe, których celem było przedstawienie technik dramowych w nauczaniu dzieci języka angielskiego. Spotkanie podzielono na cztery części.

 1. Część pierwsza - to teoretyczne wprowadzenie do tematu "drama". Omówiono, jakie techniki można używać do pracy z dziećmi. Wybrane metody zostały rozbudowane i poszerzone o przykłady i pomysły własne nauczycieli pracujących tym sposobem w PM-25.
 2. W drugiej części spotkania grupa III (5-latki) zaprezentowała - wybrane i opracowane przez nauczycielkę języka angielskiego Justynę Siembrzuch - techniki dramy pod tytułem "Happy Castel".
 3. Do wspólnej zabawy, w trzeciej części spotkania, zaangażowane zostały zaproszone nauczycielki. Wzięły one udział w kilku zabawach, które wymagały zastosowania technik dramowych: "What's this?", "Find the owner", "Mirror", "Magic pot".
 4. W czwartej część spotkania Renata Rzepecka - nauczycielka języka angielskiego w PM-25 przedstawiła ciekawą relację z pobytu w Szkocji w ramach programu Comenius Uczenie się przez całe życie - mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. Wyjazdowy kurs metodyki nauczania języka angielskiego to - zdaniem prelegentki - znakomita okazja do szlifowania własnych umiejętności językowych, poznania organizacji i sposobów pracy z dzieckiem młodszym, a także poznania kultury kraju, w którym odbywa się spotkanie.

 

strzalka 1SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
W dniu 07 listopada 2013 r. przeprowadzone zostało spotkanie organizacyjne, podczas którego dokonana została diagnoza potrzeb uczestników, są to:

 1. Poznawanie metod w nauczaniu języka obcego w edukacji przedszkolnej.
 2. Pozyskiwanie środków dydaktycznych.
 3. Organizacja zajęć językowych.
 4. Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji językowych.
 5. Nawiązywanie współpracy z nauczycielami placówek w innych krajach europejskich.
 6. Pozyskiwanie środków finansowych ze środków unijnych.
 7. Informacje na temat planowania i prowadzenia dokumentacji.

Opracowany został również wstępny harmonogram zajęć pokazowych, otwartych dla zainteresowanych nauczycieli.

Zaprezentowano również pokaz różnorodnych technik i metod, jakie stosowane są w przedszkolu "Kubusia Puchatka". Dzieci z grupy 6-latków zaprezentowały krótkie przedstawienie, pt. "Nessie the Loch Ness monster".

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 19 maja 2015 06:50  

Kalendarium imprez

grudzień 2017
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Losowe zdjęcie

7.jpg

Polecamy

12650834 1557805861177679 1528672937039963127 n

swiss mini

wbk mini