ANDRZEJKI w Naszym Przedszkolu

„Andrzejki” to ludowa tradycja wróżenia, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również spróbowaliśmy wrócić do tych tradycji, oczywiście w formie zabawy.
W piątek, w przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby. W salach widniały wesołe, kolorowe dekoracje, światełka i lampiony. Na dzieci czekały wróżki – ich panie. Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których na odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony lub też prawdziwego przyjaciela.
Częstując się cukierkami, w których znajdowały się karteczki z wypisanymi zawodami, przedszkolaki dowiadywały się, jaką pracę będą wykonywały w przyszłości.
Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas wróżby z butami. Ustawiały je jeden za drugim. Czyj but pierwszy przekroczył próg sali, ten pierwszy pojedzie w daleką podróż. Było też obieranie jabłek i konkurs na najdłuższą skórkę… W jednej z grup dzieci lały wosk przy pomocy nauczyciela, wyczarowały fantastyczne figury, w których być może zapisana jest przyszłość.
Poprzez taką formę zabawy dzieci mogły wspólnie przeżywać różnorodne stany emocjonalne i rozwijać wyobraźnię. Zarówno młodsze jak i starsze dzieci bawiły się świetnie, bo po wróżbach przyszła pora na tańce i zabawy przy muzyce.

 

to top button