ArteTerapia

W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku 12 maja 2018r. odbyły się warsztaty Arteterapii. Arteterapia oznacza terapię poprzez różnego rodzaju działania artystyczne. Opiera się na wykorzystywaniu środków artystycznych i leczących właściwości rozmaitych dyscyplin sztuki (malarstwo, rzeźba, taniec, muzyka, drama, etc.) w toku oddziaływań terapeutycznych.

Obcowanie ze sztuką to nie tylko doznania estetyczne, ale również pobudzenie wyobraźni i okazja do refleksji. Sztuka może też leczyć. Istota arteterapii to proces twórczy. Materiał – dzieło, które powstaje w trakcie sesji podlega analizie, jest interpretowany przez terapeutę, ponieważ stanowi bogate źródło informacji o autorze, odzwierciedla jego stany emocjonalne, myśli, pragnienia, lęki. Sam proces tworzenia ma charakter terapeutyczny; uwalnia od napięć, stresu, pozwala na nieskrępowaną ekspresję, koi, przynosi odprężenie. Niwelowanie oporów i barier dziecięcych pozwala na rozwój wszystkich sfer psychiki.

Warsztaty bardzo wyjątkowe, bogate w wiedzę ukierunkowaną na dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym poprowadziła Joanna Teresa Wcześny, wybitny nauczyciel i ceniony terapeuta.

W sobotnich warsztatach ODN uczestniczyły nauczycielki Justyna Siembrzuch, Monika Maciejewska-Ginter, Anna Czerwińska.

to top button